Пишіть нам: [email protected]
Наша адреса

Бровари, Київська, 139 (зупинка "Прокуратура")

Режим роботи

Цілодобово - 24/7

Дзвоніть

(067) 992 82 28 багатоканальний
(099) 084 40 88
(094) 831 24 56

Тонометрія

Вимірювання тиску котам і собакам (тонометрія)

Артеріальний тиск у тварин – це тиск крові на стінку судин, який виникає завдяки декільком факторам:

  • частота і сила скорочення серця;
  • об’єм циркулюючої крові;
  • тонус гладеньких м’язів стінок судин.

Постійний артеріальний тиск забезпечує нормальне кровопостачання та транспорт кисню до усіх структур організму.

Вимірювання артеріального тиску дозволяє оцінити стан серцево-судинної системи та, за потреби, визначити план лікування.

Артеріальний тиск можна вимірювати кількома способами. У ветеринарії найбільш розповсюдженим є осцилометричний метод тонометрії із застосуванням спеціальних ветеринарних тонометрів. Вони схожі на електронні медичні тонометри, але мають специфічну чутливість та набір манжеток різних розмірів – призначені ї для маленьких котиків, і для собак гігантських порід.

РеалВет - тонометрія домашніх тварин

Як вимірюють тиск тваринам?

Тонометрію собакам і котикам проводять у максимально спокійному стані, часто у положенні лежачи або сидячи. Зазвичай перед проведенням процедури потребується до 10 хвилин, поки тварина адаптується до приміщення, незнайомих людей, звуків і запахів. Особливо це стосується котів – вони дуже схильні до стресів, і це заважає отримати коректні дані. Для зниження рівня стресу краще, щоб власник був поряд зі своїм улюбленцем під час проведення тонометрії. Після того, як тваринка трохи звикла до атмосфери клініки, лікар підбирає манжетку відповідного розміру, закріпляє її на передпліччі або хвості тварини та починає вимірювання. Доведеться набратися терпіння й зачекати, адже для отримання коректних результатів лікар проводитиме 5-7 послідовних вимірювань. Це також пов’язано з тим, що усі тварини по-різному реагують на тонометрію. Деякі собаки можуть боятися раптового тиску манжетки на лапу, змінювати положення тіла і просто нервувати під час вимірювання тиску. Все це буде впливати на артеріальний тиск у собаки – він може сильно відрізнятися раз за разом. Тому з отриманих даних вираховують середнє значення, яке й вважають кінцевим результатом.

Для того, щоб поміряти артеріальний тиск тварині, ми використовуємо сучасний ветеринарний тонометр PetТtrust.

Які норми артеріального тиску у собак і котів?

Результати вимірювання і норми артеріального тиску сильно відрізняються в залежності від породи, темпераменту, положення тіла пацієнта, методу дослідження, стабільності пацієнта, тому важко визначити єдину чітку норму для всіх тварин.

Нормальним артеріальним тиском у собак і котів вважають: систолічний, «верхній» – 110-160 мм рт.ст., а діастолічний, «нижній» – 60-90 мм рт.ст. Так само, як і у людей, вік тварини має неабияке значення для визначення норми артеріального тиску. Якщо у молодої кицьки тиск 160/90 слід вважати за патологію, то у котика-пенсіонера це може бути варіант норми.

Чому підвищується артеріальний тиск у тварин?

Артеріальна гіпертензія (гіпертонія, підвищення тиску) у котів і собак може виникати на тлі основного захворювання (вторинна гіпертонія) або ситуативно – на стрес (первинна гіпертонія).

У котів найчастішою причиною вторинної гіпертензії є хронічна хвороба нирок (близько 60% котиків з цим захворюванням мають підвищений артеріальний тиск) і гіпертиреоз (25% котів з гіпертиреозом мають підвищений тиск). Також гіпертонія у собак і котів може виникати як один із симптомів при хворобі Кушинга, цукровому діабеті, акромегалії, онкологічних процесах та при захворюваннях головного мозку.

У геріатричних пацієнтів (старих котів і собак) гіпертонія також може виникати на тлі хронічної серцевої, печінкової або ниркової недостатності.

Також існує ідіопатична гіпертензія. Цей діагноз встановлюють тоді, коли є стійке підвищення тиску, але немає жодних відхилень від норми з боку інших органів та за результатами додаткових досліджень. Цей вид гіпертонії зустрічається рідко, найчастіше підвищення артеріального тиску у собак і котів має свої причини.

Лікування гіпертонії у собак та котів залежить від первинного діагнозу. При своєчасному виявленні підвищеного артеріального тиску та призначенні відповідних препаратів, можливо мінімізувати ризики, які спричиняє дана патологія. Зазвичай ліки від гіпертонії необхідно приймати тваринам протягом всього життя з періодичним корегуванням дози (після консультації з лікарем).

Чому знижується артеріальний тиск у тварин?

Артеріальна гіпотензія (гіпотонія, зниження артеріального тиску) у тварин трапляється внаслідок одного з трьох можливих механізмів:

  • зменшення об’єму циркулюючої крові;
  • зниження кількості крові, яке перекачує серце;
  • зменшення м’язового тонусу стінки кровоносних судин.

Причинами таких станів можуть бути такі патології, як: кардіоміопатії, будь-який патологічний процес, який супроводжується втратою великої кількості рідини (діарея, блювота, опік, кровотеча), травма спинного мозку, сепсис, анафілаксія чи отруєння деякими препаратами.

Рекомендовано вимірювати тиск тварині 1 раз на рік планово, під час профілактичного огляду або за рекомендацією лікуючого ветеринарного лікаря. Тонометрію собакам і котам як додаткову діагностичну маніпуляцію також часто проводить ветеринарний кардіолог. Чим більше даних лікар отримує про тварину, тим швидше буде встановлений діагноз і призначене лікування.

У ветеринарній клініці «РеалВет» тонометрію проводять кваліфіковані спеціалісти за допомогою сучасного обладнання. Прийоми ведуться за попереднім записом, але якщо вашому улюбленцю потрібна негайна допомога, наша ветклініка цілодобово відкрита для вас.

Прейскурант на послуги з кардіології домашніх тварин

ЕХО серця600 грн.
ЕКГ430 грн.
Тонометрія140 грн.
* станом на 21.09.2023 року