Пишіть нам: [email protected]
Наша адреса

Бровари, Київська, 139 (зупинка "Прокуратура")

Режим роботи

Цілодобово - 24/7

Дзвоніть

(067) 992 82 28 багатоканальний
(099) 084 40 88
(094) 831 24 56

Грижі хребта (хвороби дисків)

Грижа хребта – хвороба міжхребцевих дисків

Міжхребцеві диски – це фіброзно-хрящеві утворення між хребцями, які з’єднують їх між собою, дозволяють хребту рухатися та амортизувати, підтримують його. Кожен диск виглядає як кільце з желеподібним вмістом всередині (ядром). Внаслідок дистрофічних змін диска, це кільце може вип’ячуватися у просвіт спинномозкового каналу, створюючи сильний тиск на спинний мозок, а у більш складних випадках відбувається розрив кільця, який супроводжується потраплянням туди його вмісту. Таку патологію називають грижею хребта або хворобою міжхребцевих дисків.

Це захворювання найчастіше спостерігається у собак хондродистрофічних порід, які мають короткі лапи, подовжений хребет та крупні міжхребцеві диски. Сюди відносяться, в першу чергу, такси, а також пекінеси, скайтер’єри, басети, мопси, французькі бульдоги. Окрім них, від хвороби міжхребцевих дисків можуть страждати собаки крупних та гігантських порід – німецькі вівчарки, кане корсо, золотисті ретривери, лабрадори тощо. Найчастіше хворіють собаки у віці від 3 до 6 років. За дископатії у міжхребцевому диску відбуваються структурні патологічні зміни, внаслідок яких він втрачає свою амортизуючу функцію.

Отже, факторами, які сприяють формуванню грижі хребта у собак є:

  • породна схильність;
  • травми опорно-рухового апарату;
  • надмірна вага;
  • незбалансоване харчування, тощо.

Які бувають грижі хребта?

Грижі хребта (хвороби дисків)

За місцем локалізації розрізняють поперекову грижу хребта, а також грижі шийного та грудного відділу. Також хвороби міжхребцевих дисків класифікують за Хансеном. За типу Хансен І вміст міжхребцевого диску «вичавлюється» з фіброзного кільця у спинномозковий канал (екструзія). Зазвичай це гострий стан, який викликає різкий біль, парез тазових кінцівок, гіперчутливість у місці розвитку патологічного процесу й потребує негайного втручання кваліфікованого спеціаліста. За типу Хансен ІІ відбувається вип’ячування кільцевої частини міжхребцевого диску у просвіт спинномозкового каналу без розриву кільця. Виникає сильна компресія спинного мозку. Симптоми схожі з типом Хансен І, але розвиваються повільніше й мають хронічний характер. Тому за ветеринарною допомогою собаці вчасно звертаються лише найуважніші власники.

Коли звертатися до невролога?

Важливо зрозуміти, що, незалежно від типу та місця локалізації, грижі хребта у собак потребують складного лікування, причому якомога раніше. Собаки із прикріпленими до спини візочками найчастіше є тими пацієнтами, які не отримали допомогу своєчасно.

Першим проявом хвороби міжхребцевих дисків буде сильний біль у ділянці спини та шиї. У більш складних випадках, коли захворювання прогресує, можна спостерігати знижену чутливість тазових кінцівок, собака може переставляти їх повільніше, підтягувати або взагалі відмовлятися ходити. Якщо собака не дає доторкнутися до спини або шиї та проявляє нетипову поведінку, агресію, має знижену активність, на це також слід звернути увагу. За сильного ушкодження хребта також може спостерігатися мимовільне сечовипускання та дефекація.

За появи подібних симптомів не зволікайте! Записуйтесь на прийом до ветеринарного невролога якомога швидше.

Що робитиме лікар при грижі?

Грижа хребта - хвороба міжхребцевих дисків

Під час неврологічного огляду ветеринар буде перевіряти рефлекси кінцівок, визначати поверхневу та глибоку больову чутливість, спостерігати за пацієнтом у стані активності та спокою. Іноді ветеринарний невролог може рекомендувати залишити собаку на стаціонарі у клініці для цілодобового моніторингу.

Також встановлення неврологічного діагнозу потребує додаткових методів діагностики: рентген, мієлографія (введення спеціального контрасту у спинномозковий канал з наступною рентгенографією для виявлення локалізації грижі), МРТ.

Мієлографію та цифровий рентген можна зробити у ветеринарній клініці РеалВет одразу після консультації невролога. Для проведення магнітно-резонансної томографії лікар направить вас до референтної ветеринарної клініки.

Як лікують грижі хребта у собак?

Тактика лікування хвороби міжхребцевих дисків завжди підбирається індивідуально. При цьому лікар враховує дані, отримані під час клінічного огляду, рентгенівські знімки, зображення, отримані на МРТ.

Залежно від місця локалізації грижі та ступеня ураження може застосовуватися:

  • вентральний пропил (коли грижа у шийному відділі хребта);
  • геміламінектомія (коли грижа у грудному або поперековому відділі хребта);
  • ламінектомія (коли грижа у грудному або поперековому відділі хребта).

Після проведення оперативного втручання тварину переводять у відділення інтенсивної терапії, де проводять цілодобовий моніторинг життєвих показників та вводять необхідні препарати для знеболення. Анестезіолог та хірург завжди відповідають на усі питання власників стосовно післяопераційного догляду за собакою та реабілітації. За бажанням власника тварину можна залишити у стаціонарі клініки на кілька днів до повної стабілізації.

Хірургічні втручання за хвороби міжхребцевих дисків у собак вважаються операціями підвищеної складності. У ветеринарній клініці РеалВет лікування гриж хребта проводить невролог Гребініченко Андрій Дмитрович. Прийом проводиться за попереднім записом.