Пишіть нам: [email protected]
Наша адреса

Бровари, Київська, 139 (зупинка "Прокуратура")

Режим роботи

Цілодобово - 24/7

Дзвоніть

(067) 992 82 28 багатоканальний
(099) 084 40 88
(094) 831 24 56

Випадіння залози третьої повіки

Випадіння залози третьої повіки у домашніх тварин

На відміну від людей, у собак і котів три повіки. Третя повіка розташована у внутрішньому куті ока. Вона виконує функцію захисту й очищення рогівки, а також розподіляє слізну рідину поверхнею ока – за принципом «двірників» у машинах. У товщі цієї повіки знаходиться Т-подібний хрящ та додаткова слізна залоза. Вона продукує до 30-40% від загальної кількості слізної рідини всього ока. В нормі третьої повіки не видно або видно лише 1/5 частину всієї її поверхні, адже вона фіксується спеціальною зв’язкою до слізної кістки черепа.

Випадіння або пролапс залози третьої повіки – це патологія, за якої слізна залоза «виштовхується» з кон’юнктивального мішка внаслідок ущільнення, набряку та збільшення її у розмірі.

Як виглядає випадіння залози третьої повіки?

Ви можете раптово помітити рожеве або пурпурне округле утворення у внутрішньому куті ока, яке буває досить великим і виглядає небезпечно. Це часто супроводжується посиленою сльозотечею – тварина може терти хворе око лапою, таке явище частіше спостерігається у молодих тварин, що активно ростуть, віком до 1 року.

РеалВет - Випадіння залози третьої повіки

Найчастіше пролапс залози третьої повіки виникає у собак – мопсів, кане корсо, шарпеїв, кокер-спанієлів, пекінесів, мастифів, лабрадорів, біглів, французьких, англійських та американських бульдогів. Випадіння третьої повіки у котів зустрічається рідше, але схильність мають брахіцефалічні породи (ті, що мають короткі приплюснуті мордочки) – екзотичні короткошерсті, британські, шотландські, персидські тощо.

Чому виникає випадіння залози третьої повіки?

Окрім породної схильності, існують й інші причини, серед яких:

  • алергічні реакції;
  • хронічні кон’юнктивіти;
  • травми ока;
  • гіперплазія (розростання тканин) слізної залози;
  • потрапляння стороннього тіла в око;
  • новоутворення (аденома) третьої повіки.

Як лікувати?

Єдиним ефективним методом лікування пролапсу залози третьої повіки є хірургічне втручання. Під час операції ветеринарний офтальмолог здійснює занурення слізної залози в «кишеню» з кон’юнктиви та ушиття цієї кишені для запобігання повторного випадіння залози. Така операція проводиться під загальною анестезією й триває до 15 хвилин. Для накладення швів використовується дуже тонка нитка, яка не завдає тварині шкоди чи післяопераційного болю. Знімати такі шви не потрібно – нитки розсмоктуються самостійно протягом кількох тижнів. Одразу після операції слізна залоза фіксується у анатомічно правильному положенні, але третя повіка може залишатися дещо набряклою – це нормальна реакція ока на хірургічне втручання.

Післяопераційний період не потребує занадто складного догляду за твариною. Якщо улюбленець намагається чесати око лапою, ми рекомендуємо одягти захисний комір на 5 днів для запобігання травматизації та потрапляння в очі бруду й сторонніх тіл. Також лікар може призначити краплі з антибактеріальним та протизапальним ефектом – це сприятиме швидкому та безболісному загоєнню швів.

Застосування очних крапель та вправляння залози без операції може бути лише тимчасовим рішенням, адже це не дає довготривалого ефекту та не дозволяє уникнути рецидивів.

Під час передопераційної консультації не соромтесь ставити питання лікареві щодо проведення подібного хірургічного втручання – ви маєте право знати, що саме відбуватиметься з вашою твариною. Наприклад, видалення слізної залози у випадку її пролапсу не є рекомендованою процедурою через високий ризик розвитку сухого кератокон’юнктивіту та інших ускладнень.

У нашій клініці «РеалВет» подібні операції проводяться кваліфікованим хірургом – часто і успішно. Через деякий час після хірургічного втручання лікар обов’язково зателефонує вам або запросить на контрольний огляд, щоб впевнитися у гарному самопочутті вашого улюбленця.